Co nasypat do suchého záchodu ?

Suché záchody jsou přírodní alternativou k tradičním toaletám, mnozí z nás si na ně pamatujeme z dětských táborů, pobytů v přírodě, na chatě apod. Většinou je máme spojeny s obrovským zápachem a spoustou dotěrných much :-)

Nicméně, aby takové zařízení fungovalo optimálně a bylo hygienické, je důležité používat správné prostředky k udržení čistoty a prevenci nepříjemných zápachů. Často se tedy ptáme, co nasypat do suchého záchodu, aby se fekálie v něm obsažené co nejrychleji rozkládaly a vytvářely co možná nejméně zápachů. Možnosti máme několik.

 co nasypat do suchého WC

Co nasypat do suchého záchodu  

 

  • Bakterie do suchého WC jsou přirozeným prostředek pro efektivní rozklad odpadu. Tyto mikroorganismy pomáhají rozkládat organický odpad, čímž snižují zápach a zabraňují hromadění nežádoucích látek. Bakterie se v suchém WC vyskytují zcela přirozeně a my jim dávkováním komerčního koncentrovaného přípravku poskytujeme určitý „doping“ - zvyšujeme jejich množství a urychlujeme jejich rozkladnou činnost. Lyofilizované bakterie mají formu prášku, který se rozmíchá v 5-10ti litrech vody a obsah suchého WC se takto vzniklým roztokem zaleje (viz. bakterie do suchých wc). Při výběru bakterií do suchého záchodu je důležité zvolit takové, které jsou speciálně navrženy pro tento účel a jsou ekologicky šetrné.

bakterie do suchého WC

  • Piliny mají tu vlastnost, že ideálně absorbují vlhkost, jsou ekologicky přívětivé a zároveň pomáhají eliminovat nepříjemné zápachy. Pro zasypání suchého WC jsou zejména vhodné piliny z tvrdého dřeva nebo např. z kokosového ořechu. Piliny seženete ve většině hobby marketů ale např. i v obchodech s potřebami pro zvířata, kde se prodávají jako podestýlka. Zdaleka nejlevnější však bude koupit piliny přímo na pile – za předpokladu, že takovou možnost v našem okolí máme.

co nasypat do suchého wc (3)

 

  • Popel. Pokud jsme někde na táboře a nemáme možnost si koupit bakterie do suchého WC ani piliny, pak se nám nabízí ještě jeden docela efektivní způsob, čím zasypat suchý zachod – popelem. Popel funguje jako přírodní deodorant a pomáhá neutralizovat nepříjemné pachy. Vystačí popelem 1-2x týdně zasypat obsah suchého WC a naše dojmy z používání tohoto zařízení by měly být zase o něco příjemnější.

 co nasypat do suchého wc (2)

 

  • Chlorové vápno bylo pro zasypávání suchého WC zejména v minulosti hojně používáno, nicméně vážou se s ním určitá úskalí, které je třeba brát v potaz. Chlorové vápno spolehlivě odstraní zápach z našeho suchého záchodu, ale stejně spolehlivě zničí veškeré bakterie, které jsou v něm obsaženy (viz. např. Co ničí bakterie v septiku). To bohužel také znamená zastavení všech rozkladných procesů. Chlorové vápno je rovněž toxické pro vodní organismy a měli bychom zabránit jeho úniku do životního prostředí, to je další z důvodů, proč jeho použití v případě latrín a suchých WC, které nemají odpadní nádobu a fekálie končí ve vykopané díře v zemi nelze v žádném případě doporučit. Co se týče bezpečnosti práce, pak je třeba vědět, že chlórové vápno je žíravina, která může způsobit poleptání kůže a poškození očí.

co nasypat do suchého wc (4)

Osobně bychom raději zůstali u ekologičtějších variant a k zasypání suchého WC bychom využili jednu ze třech přírodních metod uvedených výše.

 

Co nasypat do suchého WC -  shrnutí

 Správná péče o suchý záchod je klíčem k jeho dlouhodobě spokojeném užívání. Použití bakterií, pilin a dalších přírodních prostředků je účinným způsobem, jak udržet zápach na minimu a zároveň minimalizovat negativní dopady na životní prostředí. Rozhodnutí, co nasypat do suchého WC je tedy na Vás.

Pamatujte vždy na správnou dávku a případně i kombinaci těchto prostředků pro optimální výsledky a maximální užitek.

Tak ať Vám slouží!

 

Přírodní Bakterie do suchého WC – k dispozici ZDE

 

Mohlo by Vás dále zajímat:

Suchá WC: revoluce v ekologické sanitaci s využitím bakterií

Biodegradace

Historie čištění odpadních vod