Jak se zbavit zápachu ze septiku

Trápí vás zápach ze septiku a chcete se ho zbavit? Cítíte ho na zahradě při každé změně počasí nebo i z odpadů v domácnosti apod.? Vaše odpady neodtékají plynule nebo v nich slyšíte probublávání? To jsou všechno známky toho, že vaše odpadní nádrž nefunguje, jak má.

O dobře fungujícím septiku uživatel totiž ani neví. Jak se zbavit zápachu ze septiku jednou provždy?

3 zlatá pravidla pro septik bez zápachu

Jak se zbavit zápachu ze septiku

1. Neházejte do septiku, co do něj nepatří

Septik není odpadkový koš. O to víc je potřeba přemýšlet nad tím, co do naší odpadní nádrže přitéká.

Co do septiku nepatří:

  • Zbytky z kuchyně se rozkládají jen velmi pomalu a mohou v nádrži plesnivět a zahnívat
  • Desinfekce a čistící přípravky s obsahem chlóru, některé mohou působit antibakteriálně a bakterie v septiku vyhubit, případně změnit pH apod.
  • Vlasy, chlupy a nehty jsou sice přírodní odpad, ale velmi odolný rozkladu a bakterie si s ním jen obtížně poradí
  • Léky zůstávají rozpuštěny ve vodě a ohrožují I ekosystém recepientu našeho septiku. Některé mohou působit anitbakteriálně.
  • Tuky, oleje při chladnutí tuhnou a velice často na sebe nabulují jiné nečistoty, ucpávají průchodky apod. Zdrojem zápachu ze septiku bývají tuky a oleje velmi často
  • Barvy, chemické látky – bakterie v našem septiku si s anorganickými látkami rozhodně neporadí
  • Pevný material jako je písek nebo hlína

2. Používejte bakterie do septiku

Bakterie se nacházejí v našem septiku zcela přirozeně a starají se o jeho správné fungování a o rozklad obsahu nádrže. Tomuto přírodnímu procesu můžeme pomoci, urychlit ho a zintenzivnit pravidelným dávkováním bakterií do septiku. Účinným rozkladem organického materiálu tyto mikroorganismy minimalizují nepříjemný zápach. Většina přípravků na našem trhu se prodává ve formě prášku nebo tablet a aktivují se rozmícháním ve vodě nebo přímo v odpadu.

Jak se zbavit zápachu ze septiku

3. Septik nechte pravidelně vyvážet

Spousta majitelů vícekomorových septiku vybavených odtokem se domnívá, že je zcela bezúdržbový. Ano, odpadní voda se v něm přirozeně čistí, ale na dně komor se stále usazuje část kalu. S touto vrstvou si neporadí ani ty nejlepší bakterie do septiku. Zbytkový usazený kal je potřeba nechat vyvézt, doporučuje se minimálně 1x ročně. Starý kal rovněž může být zdrojem zápachu, zvláště, pokud obsahuje nerozložené zbytky potravin apod.

Závěr

Klíč k tomu, jak se zbavit zápachu ze septiku držíme sami ve svých rukou. Aniž bychom to vůbec tušili, za vznik problémů se septikem často můžeme my sami a návyky naší domácnosti. Pokud se však budeme držet 3 zlatých pravidel pro septik bez zápachu, budou naše potíže jen minimální nebo žádné.

Bakterie do septiku

Bakterie do septiku od společnosti Sanbien Service

SpolečnostService s.r.o. se výrobou a prodejem bio přípravků do odpadních zařízení zabývá již spoustu let. Nabyté znalosti a zkušenosti se promítají do kvality našich přípravků. Kompletní sortiment našich bakterií do septiku najdete ZDE

Dále by Vás mohlo zajímat