Co nepatří do čističky odpadních vod

Domovní čistírna odpadních vod, lidově čovka, je velice důmyslné zařízení. Umožní nám postavit náš vysněný dům nebo chatu i tam, kde není obecní kanalizace. Čistička však nemůže existovat a fungovat sama o sobě. Je třeba se o ní pravidelně starat, kontrolovat a „krmit“ji tou správnou potravou. Pouze pak se nám odmění bezproblémovým provozem a odpadní vody z naší domácnosti přemění na čistou vodu.

Co nepatří do čističky odpadních vod

Jedním z nejčastějších dotazů. který od našich zákazníků dostáváme je “co nepatří do čističky odpadních vod?” V tomto článku na něj odpovíme.

Voda :-)

Do ČOV by nemělo skokově přitékat nadměrné množství vody neboť hrozí, že dojde k silnému hydraulickému rázu a vyplavení “přátelských bakterií” a čistírna nám přestane fungovat. Nevhodná je tak např.:

  • Bazénová voda (např. vypouštění bazénu přes čistírnu)
  • Dešťová voda
  • Zkondenzovaná voda – voda z kondenzačních kotlů, sušiček prádla apod. Tyto vody mají nízké (kyselé) pH a neprospívají bakteriím obsaženým v naší čistírně

Zbytky z kuchyně

Zbytky z kuchyně do čistíren odpadních vod nepatří a to především z toho důvodu, že nám v čistírně výrazně přibude kalu, který bude třeba častěji vyvážet a likvidovat. Hrozí take ucpání některých prvků zařízení např. propustek, mamutek apod. Velké organické zbytky se pak rozkládají velice obtížně, spíše v nádrži hnijí a plesniví. Často je třeba čistící proces posílit  prostřednictvím intezivnějšího provzdušňování, což má za následek vyšší spotřebu elektrické energie.

Co nepatří do čističky odpadních vod

Čistící prostředky

Bežné čistící prostředky používané v rozumné míře dobře zaběhnuté čistírně odpadních vod nevadí a bakterie si s nimi hravě poradí, ale musí být používány v rozumné míře. Je vhodné např. rozložit "velké praní" na více dnů – bakteriím tak dáme šanci vyrovnat se s přílivem tenzidů a jiných aktivních látek. Jak poznáme, že jsme to s čistícími prostředky přehnali? Jedním z projevů může být např. bílá, tzv. chemická pěna, valící se z aktivace.

Desinfekční přípravky

Desinfekční přípravky bychom měli v domácnosti – s ohledem na naši čistírnu - používat velice obezřetně a to zejména ty, které se chlubí nálepkou antibakteriální. Desinfekce totiž eliminují nejen viry a bakterie v domácnosti, ale spolehlivě také bakterie v čistírně. Nemusíme se však desinfekce zcela vzdávat – můžeme ji např. aplikovat přímo na dané místo a setřít ubrouskem nebo hadříkem, který po použití vyhodíme do koše.

Pro naši čovku jsou nejvhodnější desinfekce, které jsou přírodního původu. Např. organické kyseliny jako ocet, kyselina citrónová apod. Přípravky s obsahem chlornanu sodného, jako třeba Savo, mohou být pro čovku fatální, s těmi si neporadí ani nejlepší bakterie do čov :-) Proto je používáme jen v malých množstvích a sporadicky.

Většina bezchlórové desinfekce na trhu bohužel rovněž není vhodná. Často totiž obsahuje kvartérní amoniové soli (nebo podobné desinfekční látky), které přetrvávají v čovce velice dlouho než je bakterie rozloží.

Co nepatří do čističky odpadních vod

Léky

Nespotřebované léky odevzdáváme do lékárny - nikdy je nesplachujeme do odpadu, neboť mohou narušit ekosystém naši čistírny, potažmo narušují životní prostředí neboť zůstavají rozpuštené ve vodě.

Liquid XP2001

Tuky a oleje

Tuky a oleje nepatří do čističky odpadních vod hned z několika důvodu. Za prvé svým rozkladem okyselují odpadní vodu, a tím vytváří velmi nepříznivé prostředí bakterie. Rovněž se při ochlazení sráží, nabalují na sebe další nečistoty a ucpávají trubky, filtry i další části čistírny. Tuky v odpaní vodě také představují ideální potravu pro vláknité mikroorganismy, které způsobují bytnění aktivovaného kalu, neboli tvorbu biologické pěny (hustá hnědá pěna v ČOV). Pěnění ČOV pomáhá mimochodem eliminovat náš bioenzymatický preparát Sanbien Liquid XP 2001.

Co nepatří do čističky odpadních vod

Další věci, které do ČOV nepatří

  • Vlasy, zejména ty dlouhé :-)
  • Barvy, rozpouštědla, toxické a chemické látky
  • Hygienické potřeby – vložky, tampóny, vlhčené ubrousky, vatové tyčinky, kondomy apod.
  • Jiný pevný material – hlína, písek, kamínky apod. (s těmi si bakterie do čov skutečně neporadí )

Co dělat, když už se nevhodné látky do čističky dostanou

  • Malé množství - naředit obsah ČOV – postačí opakovaně spláchnout záchod, případně se osprchovat nebo okoupat. Snížíme tak koncentraci nevhodné látky v čističce. Zařízení můžeme dále podpořit dávkováním bakterií do ČOV.
  • Velké množství - totalní kolaps čistícího procesu – obsah čističky necháme vyvézt a tzv. ji znovu “naočkujeme” aktivovaným kalem např. z obecní čistírny odpadních vod nebo aplikujeme tzv. startovací bakterie
  • Tvorba biologické pěny – eliminujeme dávkováním bio enzymu Sanbien Liquid XP 2001 – pozor, nepřekračujeme doporučené dávkování

Co nepatří do čističky odpadních vod

Závěr – Co nepatří do čističky odpadních vod

Přiblížili jsme si, jak funguje ČOV a řekli jsme si jaký vliv na chod čističky mají jednotlivé látky a prostředky používané v naší domácnosti a také to, co do ČOVky nepatří.

Bakterie si dokáží s určitým množstvím těchto látek poradit, ale narážíme zde na hranice jejich možností. Přece jen se jedná o přírodní biologické procesy v boji s mnohdy synteticky připravenými látkami.

Bakterie do čov

Každý si jistě umí představit lépe strávený čas o víkendu než je klečení na zemi s hlavou v čistírně odpadních vod, snažíc se přijít na to, kde se co ucpalo, proč nám to tak smrdí/pění/vůbec nefunguje apod.

Proto dává smysl chovat se k naší čističce ohleduplně a občas se zamyslet nad tím, co do ní vypouštíme a co nepatří do čističky odpadních vod.

Tip: Vyzkoušejte naše přírodní bakterie do ČOV

Další články s podobnou tématikou