Co nepatří do čističky odpadních vod

Jedním z nejčastějších dotazů. který od našich zákazníků dostáváme je “co nepatří do čističky odpadních vod?” V tomto článku na něj odpovíme.

co nepatří do čističky odpadních vod

Domovní čistírna odpadních vod

Domovní čistírna odpadních vod, lidově čovka, je velice důmyslné zařízení. Umožní nám postavit náš vysněný dům nebo chatu i tam, kde není obecní kanalizace.

Čistička však nemůže existovat a fungovat sama o sobě. Je třeba se o ní pravidelně starat, kontrolovat a „krmit“ji tou správnou potravou. Pouze pak se nám odmění bezproblémovým provozem a odpadní vody z naší domácnosti přemění na čistou vodu.

 

Co nepatří do ČOV

Voda :-)

Do ČOV by nemělo skokově přitékat nadměrné množství vody neboť hrozí, že dojde k silnému hydraulickému rázu a vyplavení “přátelských bakterií” a čistírna nám přestane fungovat. Nevhodná je tak např.:

  • Bazénová voda (např. vypouštění bazénu přes čistírnu)
  • Dešťová voda
  • Zkondenzovaná voda – voda z kondenzačních kotlů, sušiček prádla apod. Tyto vody mají nízké (kyselé) pH a neprospívají bakteriím obsaženým v naší čistírně

Zbytky z kuchyně

Zbytky z kuchyně do čistíren odpadních vod nepatří a to především z toho důvodu, že nám v čistírně výrazně přibude kalu, který bude třeba častěji vyvážet a likvidovat. Hrozí take ucpání některých prvků zařízení např. propustek, mamutek apod. Velké organické zbytky se pak rozkládají velice obtížně, spíše v nádrži hnijí a plesniví. Často je třeba čistící proces posílit  prostřednictvím intezivnějšího provzdušňování, což má za následek vyšší spotřebu elektrické energie.

co nepatri do cisticky odpadnich vod2

Čistící prostředky

Bežné čistící prostředky používané v rozumné míře dobře zaběhnuté čistírně odpadních vod nevadí a bakterie si s nimi hravě poradí, ale musí být používány v rozumné míře. Je vhodné např. rozložit ´velké praní´ na více dnů – bakteriím tak dáme šanci vyrovnat se s přílivem tenzidů a jiných aktivních látek. Jak poznáme, že jsme to s čistícími prostředky přehnali? Jedním z projevů může být např. bílá, tzv. chemická pěna, valící se z aktivace.

Desinfekční přípravky

Desinfekční přípravky bychom měli v domácnosti – s ohledem na naši čistírnu - používat velice obezřetně a to zejména ty, které se chlubí nálepkou antibakteriální. Desinfekce totiž eliminují nejen viry a bakterie v domácnosti, ale spolehlivě také bakterie v čistírně.

Nemusíme se však desinfekce zcela vzdávat – můžeme ji např. aplikovat přímo na dané místo a setřít ubrouskem nebo hadříkem, který po použití vyhodíme do koše.

Pro naši čovku jsou nejvhodnější desinfekce, které jsou přírodního původu. Např. organické kyseliny jako ocet, kyselina citrónová apod. Přípravky s obsahem chlornanu sodného, jako třeba Savo, mohou být pro čovku fatální, s těmi si neporadí ani nejlepší bakterie do čov :-) Proto je používáme jen v malých množstvích a sporadicky.

Většina bezchlórové desinfekce na trhu bohužel rovněž není vhodná. Často totiž obsahuje kvartérní amoniové soli (nebo podobné desinfekční látky), které přetrvávají v čovce velice dlouho než je bakterie rozloží.

 co nepatri do cisticky odpadnich vod 7

Léky

 Nespotřebované léky odevzdáváme do lékárny - nikdy je nesplachujeme do odpadu, neboť mohou narušit ekosystém naši čistírny, potažmo narušují životní prostředí neboť zůstavají rozpuštené ve vodě.

 

Tuky a oleje

Tuky a oleje nepatří do čističky odpadních vod hned z několika důvodu. Za prvé svým rozkladem okyselují odpadní vodu, a tím vytváří velmi nepříznivé prostředí bakterie. Rovněž se při ochlazení sráží, nabalují na sebe další nečistoty a ucpávají trubky, filtry i další části čistírny. Tuky v odpaní vodě také představují ideální potravu pro vláknité mikroorganismy, které způsobují bytnění aktivovaného kalu, neboli tvorbu biologické pěny (hustá hnědá pěna v ČOV). Pěnění ČOV pomáhá mimochodem eliminovat náš bioenzymatický preparát Sanbien Liquid XP 2001.

 

Liquid XP2001

Další věci, které do ČOV nepatří

  • Vlasy, zejména ty dlouhé :-)
  • Barvy, rozpouštědla, toxické a chemické látky
  • Hygienické potřeby – vložky, tampóny, vlhčené ubrousky, vatové tyčinky, kondomy apod.
  • Jiný pevný material – hlína, písek, kamínky apod. (s těmi si bakterie do čov skutečně neporadí )

co nepatri do cisticky odpadnich vod

 

Co dělat, když už se nevhodné látky do čističky dostanou

  • Malé množství - naředit obsah ČOV – postačí opakovaně spláchnout záchod, případně se osprchovat nebo okoupat. Snížíme tak koncentraci nevhodné látky v čističce. Zařízení můžeme dále podpořit dávkováním bakterií do ČOV.
  • Velké množství – totalní kolaps čistícího procesu – obsah čističky necháme vyvézt a tzv. ji znovu “naočkujeme” aktivovaným kalem např. z obecní čistírny odpadních vod nebo aplikujeme tzv. startovací bakterie
  • Tvorba biologické pěny – eliminujeme dávkováním bio enzymu Sanbien Liquid XP 2001pozor, nepřekračujeme doporučené dávkování 

co nepatri do cisticky odpadnich vod 4

Závěr – co nepatří do čističky odpadních vod

Přiblížili jsme si, jak funguje ČOV a řekli jsme si jaký vliv na chod čističky mají jednotlivé látky a prostředky používané v naší domácnosti a také to, co do ČOVky nepatří.

Bakterie si dokáží s určitým množstvím těchto látek poradit, ale narážíme zde na hranice jejich možností. Přece jen se jedná o přírodní biologické procesy v boji s mnohdy synteticky připravenými látkami.

Každý si jistě umí představit lépe strávený čas o víkendu než je klečení na zemi s hlavou v čistírně odpadních vod, snažíc se přijít na to, kde se co ucpalo, proč nám to tak smrdí/pění/vůbec nefunguje apod.

Proto dává smysl chovat se k naší čističce ohleduplně a občas se zamyslet nad tím, co do ní vypouštíme a co nepatří do čističky odpadních vod.

 

Tip: Vyzkoušejte naše přírodní bakterie do ČOV 

Bakterie do čov

Další články s podobnou tématikou:

Hustá hnědá pěna v ČOV

Kdy dát do čističky bakterie

Nejlepší bakterie do ČOV: klíč k efektivnímu a ekologickému čistění

Sanbien Liquid XP 2001