Jaký toaletní papír do ČOV?

Správná péče o domovní ČOV nebo septik často zahrnuje různé a mnohdy překvapivé úvahy, a jednou z nich je I otázka jaký papír do ČOV zvolit. Obecně platí, že na trhu neexistuje toaletní papír, který by se v čističce vůbec nerozložil (pozor, to bohužel nelze říct o tolik oblíbených vlhčených ubrouscích, s těmi si bakterie opravdu neporadí). Rozdíl bude tedy zejména v čase a množství vody potřebné ke kompletnímu rozkladu toaletního papíru.

Nejvhodnější je toaletní papír, který je vyroben z recyklovaného papíru, má méně než 3 vrsty a není parfémovaný ani bělený.

Pro ty, kteří by se do této problematiky chtěli ponořit podrobněji jsme nachystali detailnější analýzu. Níže porovnáme několik typů toaletního papíru a jejich hlavní výhody a nevýhody.

jaký papír do čov 

Jaký toaletní papír do ČOV – porovnání různých typů toaletních papírů

 

1. Běžný 3-vrstvý toaletní papír:

   Běžný 3 vrstvý toaletní papír je nejčastějším typem, který se nachází v domácnostech. Obvykle je vyroben z čerstvé dřevní hmoty nebo z recyklátu. I když je pohodlný a snadno dostupný, je většinou parfémovaný a bělený. Často platí, že čím je papír bělejší, tím více chemických látek obsahuje. V minulosti se zářivě bílé barvy dosahovalo za pomocí chlóru, ale dnes se většinou chlór nahrazuje jinými látkami (I nadál se může jednat o agresivní chemické látky, které jsou pro bakterie, které se nacházejí v čističce nebo septiku potenciálně problematické).  Běžný toaletní papír se nemusí rozkládat tak rychle jako další typy toaletního papíru z tohoto seznamu. Jeho tlustá a více savá povaha může vést k možným ucpaným trubkám a prodlouženému času rozkladu.

   Výhody:

 • Všeobecně dostupný
 • Měkký a pohodlný
 • Cenově přístupný 

   Nevýhody:

 • Nemusí se rychle rozkládat
 • Vyšší riziko ucpaných trubek
 • Může obsahovat chemické látky inhibující činnost bakterií

jaký papír do čov (5) 

2. Recyklovaný toaletní papír:

 Recyklovaný toaletní papír je ekologicky šetrnou volbou vyrobenou z recyklovaného papíru kterému svým způsobem dáváme “druhý život”. Tento toaletní papír prochází procesem odstranění kontaminantů a vytvoření produktu vhodného pro osobní hygienu. Recyklovaný toaletní papír, který je nebělený se rozkládá mnohem rychleji než “běžný toaletní papír”, což z něj činí preferovanou volbu pro odpadové systémy s lokálním čištěním (domovní čističky, septiky).

   Výhody:

 • Ekologicky udržitelný
 • Rychleji se rozkládá
 • Dostupný

   Nevýhody:

 • Někteří uživatelé ho považují za méně měkký než běžný toaletní papír

jaký papír do čov (11) 

3.Bio toaletní papír se zrychleným rozkladem:

   Bio toaletní papír se zrychleným rozkladem je navržen tak, aby se po použití velice rychle rozpadnul, často do několika málo dnů. Obvykle je vyroben z materiálů jako je bambus nebo cukrová třtina, které jsou obnovitelné a bio-rozložitelné. Tento typ toaletního papíru je vynikající volbou pro domovní čistírny odpadních vod a septiky, protože snižuje riziko ucpaných trubek a přispívá k udržení funkčnosti odpadního systému.

    Výhody:

 • Rychlý rozklad
 • Ekologicky šetrný

   Nevýhody:

 • Může být dražší než běžný nebo recyklovaný toaletní papír
 • Lokálně může být omezeně dostupný

jaký papír do čov (8) 

4. Toaletní papír označený jako šetrný k ČOV

   Někteří producenti vyrábějí toaletní papír speciálně označený jako "šetrný k ČOV". Tyto produkty jsou koncipovány tak, aby se rychle a efektivně rozkládaly v odpadních systémech, minimalizujíc tak riziko ucpaných trubek. Tento typ toaletního papíru bývá dražší než bežný toaletní papír a rovněž nemusí být široce dostupný.

   Výhody:

 • Speciálně navržen pro ČOV
 • Snížené riziko ucpaných trubek 
 • Šetrný k bateriím přítomným v čističce

   Nevýhody:

 • Omezená dostupnost
 • Vyšší cena

Domácí test rozložitelnosti toaletního papíru

 Pokud I nadále nevíme, jaký toaletní papír do ČOV zvolit, můžeme si doma provést malý test. Naplníme zavařovací sklenici do ¾ vodou, umístíme do ní zhruba 2 útržky toaletního papíru. Sklenici uzavřeme víčkem a po dobu 30ti vteřin s ní intenzivně třepeme. Takto simulujeme “putování” papíru odpadním systémem do ČOV nebo septiku. Ten nejlepší toaletní papír se začne I během takto krátké chvilky rozpadat na malé kousky.

 jaký papír do čov (9)

Shrnutí

 Neexistuje toaletní papír, který by se v čističce nerozpadnul. Pokud nám však záleží na rychlosti rozpadu, dopadu na životní prostředí a minimalizaci rizika ucpání odpadů apod. volíme papír recyklovaný nebo bio papír se zrychleným rozkladem, ideálně nebělený a bez přidaných umělých parfemací, které nemusí být to pravé ořechové pro bakterie v naší odpadní nádrži. 

Tip: Kompletní sortiment bakterií Sanbien obsahuje přírodní mikroorganismy s posílenou aktivitou k rozkladu toaletního papíru a jiných materiálů obsahujících celulózu.

Mohlo by Vás dále zajímat:

Jak aktivovat ČOV?

Kdy dát do čističky bakterie?

Co nepatří do ČOV

Co ničí bakterie v septiku?

Jak funguje ČOV?

Jak funguje septik?

 

Zdroje:

Test Idnes

 jaký papír do čov (10)