Jaký toaletní papír do ČOV?

Správná péče o domovní ČOV nebo septik často zahrnuje různé a mnohdy překvapivé úvahy, a jednou z nich je I otázka jaký papír do ČOV zvolit. Obecně platí, že na trhu neexistuje toaletní papír, který by se v čističce vůbec nerozložil (pozor, to bohužel nelze říct o tolik oblíbených vlhčených ubrouscích, s těmi si bakterie opravdu neporadí). Rozdíl bude tedy zejména v čase a množství vody potřebné ke kompletnímu rozkladu toaletního papíru.

Nejvhodnější je toaletní papír, který je vyroben z recyklovaného papíru, má méně než 3 vrstvy a není parfémovaný ani bělený.

Jaký papír do čov

Detailní analýza různých typů toaletních papírů

Pro ty, kteří by se do této problematiky chtěli ponořit podrobněji jsme nachystali detailnější analýzu. Níže porovnáme několik typů toaletního papíru a jejich hlavní výhody a nevýhody.

Jaký papír do čov

1. Běžný 3-vrstvý toaletní papír

Běžný 3 vrstvý toaletní papír je nejčastějším typem, který se nachází v domácnostech. Obvykle je vyroben z čerstvé dřevní hmoty nebo z recyklátu. I když je pohodlný a snadno dostupný, je většinou parfémovaný a bělený. Často platí, že čím je papír bělejší, tím více chemických látek obsahuje. V minulosti se zářivě bílé barvy dosahovalo za pomocí chlóru, ale dnes se většinou chlór nahrazuje jinými látkami (I nadál se může jednat o agresivní chemické látky, které jsou pro bakterie, které se nacházejí v čističce nebo septiku potenciálně problematické).  Běžný toaletní papír se nemusí rozkládat tak rychle jako další typy toaletního papíru z tohoto seznamu. Jeho tlustá a více savá povaha může vést k možným ucpaným trubkám a prodlouženému času rozkladu.

Výhody:

 • Všeobecně dostupný
 • Měkký a pohodlný
 • Cenově přístupný

Nevýhody:

 • Nemusí se rychle rozkládat
 • Vyšší riziko ucpaných trubek
 • Může obsahovat chemické látky inhibující činnost bakterií

Jaký papír do čov

2. Recyklovaný toaletní papír

Recyklovaný toaletní papír je ekologicky šetrnou volbou vyrobenou z recyklovaného papíru kterému svým způsobem dáváme “druhý život”. Tento toaletní papír prochází procesem odstranění kontaminantů a vytvoření produktu vhodného pro osobní hygienu. Recyklovaný toaletní papír, který je nebělený se rozkládá mnohem rychleji než “běžný toaletní papír”, což z něj činí preferovanou volbu pro odpadové systémy s lokálním čištěním (domovní čističky, septiky).

Výhody:

 • Ekologicky udržitelný
 • Rychleji se rozkládá
 • Dostupný

Nevýhody:

 • Někteří uživatelé ho považují za méně měkký než běžný toaletní papír

Jaký papír do čov

3. Bio toaletní papír se zrychleným rozkladem

Bio toaletní papír se zrychleným rozkladem je navržen tak, aby se po použití velice rychle rozpadnul, často do několika málo dnů. Obvykle je vyroben z materiálů jako je bambus nebo cukrová třtina, které jsou obnovitelné a bio-rozložitelné. Tento typ toaletního papíru je vynikající volbou pro domovní čistírny odpadních vod a septiky, protože snižuje riziko ucpaných trubek a přispívá k udržení funkčnosti odpadního systému.

Výhody:

 • Rychlý rozklad
 • Ekologicky šetrný

Nevýhody:

 • Může být dražší než běžný nebo recyklovaný toaletní papír
 • Lokálně může být omezeně dostupný

4. Toaletní papír označený jako šetrný k ČOV

Někteří producenti vyrábějí toaletní papír speciálně označený jako "šetrný k ČOV". Tyto produkty jsou koncipovány tak, aby se rychle a efektivně rozkládaly v odpadních systémech, minimalizujíc tak riziko ucpaných trubek. Tento typ toaletního papíru bývá dražší než bežný toaletní papír a rovněž nemusí být široce dostupný.

Výhody:

 • Speciálně navržen pro ČOV
 • Snížené riziko ucpaných trubek 
 • Šetrný k bateriím přítomným v čističce

Nevýhody:

 • Omezená dostupnost
 • Vyšší cena

Domácí test rozložitelnosti toaletního papíru

Pokud I nadále nevíme, jaký toaletní papír do ČOV zvolit, můžeme si doma provést malý test. Naplníme zavařovací sklenici do ¾ vodou, umístíme do ní zhruba 2 útržky toaletního papíru. Sklenici uzavřeme víčkem a po dobu 30ti vteřin s ní intenzivně třepeme. Takto simulujeme “putování” papíru odpadním systémem do ČOV nebo septiku. Ten nejlepší toaletní papír se začne I během takto krátké chvilky rozpadat na malé kousky.

Jaký papír do čov

Shrnutí

Neexistuje toaletní papír, který by se v čističce nerozpadnul. Pokud nám však záleží na rychlosti rozpadu, dopadu na životní prostředí a minimalizaci rizika ucpání odpadů apod. volíme papír recyklovaný nebo bio papír se zrychleným rozkladem, ideálně nebělený a bez přidaných umělých parfemací, které nemusí být to pravé ořechové pro bakterie v naší odpadní nádrži.

Tip: Kompletní sortiment bakterií Sanbien obsahuje přírodní mikroorganismy s posílenou aktivitou k rozkladu toaletního papíru a jiných materiálů obsahujících celulózu.

Mohlo by Vás dále zajímat

Zdroje

 1. Test Idnes

Jaký papír do čov