Nejlepší bakterie do čov: klíč k ekologickému a efektivnímu čištění

S nárůstem ekologického uvědomění a potřeby efektivního nakládání s odpadními vodami se stává výběr vhodného přípravku do naší čovky čím dál důležitější. Jak se však vyznat v tom obrovském množství nabídek a které bakterie do čov jsou ty nejlepší? 

dobrá bakterie

Proč jsou bakterie pro domovní čistírny odpadních vod klíčové?

 

Většina v současné době prodávaných a instalovaných domácích čistíren je založena na aerobním způsobu čištění odpadních vod, které spočívá obecně v tom, že organická hmota je rozkládána směsí mikroorganismů, které ke svému životu potřebují kyslík ze vzduchu.

Bakterie jsou mikroorganismy, které mají schopnost rozkládat organické látky a odpadní látky v odpadních vodách. Oproti tradičním metodám čištění poskytují přírodní bakterie ekologicky šetrný a energeticky efektivní způsob čištění. Jsou schopny přirozeně rozkládat škodlivé látky a udržovat ekosystém v čistírně v rovnováze.

 

 Typy bakterií vhodných pro domovní čistírny

 

Existuje několik druhů bakterií, které jsou ideální pro domovní čistírny odpadních vod. Mezi nejčastěji používané patří bakterie rodu Nitrosomonas a Nitrobacter [1], které jsou klíčové pro nitrifikaci, a bakterie rodu Bacillus, které jsou známé svou schopností vytvářet spory a přežít I ve velmi obtížných podmínkách [2]

 toaleta

 

Co musí nejlepší bakterie do ČOV umět

 

  • Schopnost rozkládat organické látky: Vhodný přípravek by měl efektivně degradovat organické látky přítomné v odpadních vodách. Toto zahrnuje nejen lidské exkrementy, ale i zbytky tuků, olejů, bílkovin a dalších substancí, které mohou do čistírny přitéct. Některé produkty mohou být také obohaceny o enzymy, které rozkládají celulózu (např. toaletní papír).

 

  • Prevence nepříjemných pachů: Nejlepší bakterie do čov by měly aktivně přispívat k redukci zápachů spojených s odpadními vodami a rozkladem organických látek. Není nic horšího, než si v létě pozvat rodinu a přátelé na zahradní grilovačku a celý den nasávat ´vůni´ čovky nebo septiku.

 

  • Adaptabilita na různé podmínky: Mikroorganismy by měly být schopné přizpůsobit se variabilním podmínkám v nádrži, včetně fluktuací teploty, pH apod. Bakterie v čov si úspěšně poradí s běžnými čistícími a kosmetickými produkty, s výjimkou těch, které obsahují chloritan sodný (NaClO), jako jsou například Savo nebo Domestos. Tyto výrobky skutečně splní co tvrdí, a eliminují 99.9% bakterií během velmi krátké doby.

 

  • Shopnost vypořádat se nerovnoměrným látkovým zatížením: Aby bakterie správně fungovaly a množily se, tak je pro ně klíčový stabilní přísun ´potravy´. Bežná týdenní nebo I dvoutýdenní dovolená by jim však samozřejmě neměla způsobit větší potíže. Pro sporadicky nebo nepravidělně obydlené objekty, jako jsou např. chaty a chalupy, však může být vhodnějším řešením septik.

 

  • Obsah živin v přípravku: Kvalitní přípravek by měl kromě ´čistých´ bakterií obsahovat také živiny, které mohou sloužit jako potrava pro bakterie v případě, že jsou použity jako startovací nebo právě v časovém období s nerovnoměrným látkovým zatížením. Tzn. zeolit spolu s bakteriemi může pomoci např. v zahradním jezírku ale do čistírny odpadních vod opravdu nepatří.

 

  • Ekologická bezpečnost: Bakterie do čističky by měly být na přírodní bázi, biologicky nezávadné a šetrné k životnímu prostředí – to zabezpečuje, že používání těchto přípravků neohrožuje okolní ekosystémy.

 

  • Dlouhá trvanlivost produktu: Nejlepší bakterie do čov by měl disponovat dlouhou životností a udržet svou aktivitu i po delší době. To zaručuje konzistentní výkon a účinnost. Většina výrobků uvádí dobu expirace okolo 2 let, nicméně, na základě našich poznatků vyplývá, že bakterie ve formě spór jsou účinné i po deseti letech. Jejich hlavním nepřítelem v tomto případě je vlhkost, a proto je vždy nezbytné pečlivě uzavřít balení s přípravkem.

 

Bakterie do ČOV od firmy Sanbien Service

 

Výběr správných bakterií pro domovní čistírny odpadních vod je klíčem k efektivnímu, ekologickému a udržitelnému čištění. Mějte na paměti specifické potřeby vaší domácnosti a neváhejte se zkonzultovat s odborníkem, pokud si nevíte s něčím rady. Za pomocí bakterií můžete přispět k ochraně životního prostředí a zároveň nalézt další uplatnění pro vyčištěnou vodu ve vaší domácnosti, např. jako zálivku pro okrasné rostliny apod.

 Společnost Sanbien Service s.r.o. působí na našem trhu již mnoho let a nabyté zkušenosti se promítají do kvality našich výrobků, které výše uvedená kritéria splňují.

 

Kompletní sortiment našich bakterií do čov najdete ZDE

Bakterie do čov

 

Další články z našeho blogu na podobné téma:

Kdy dát do čističky bakterie

Sanbien XP 2001 Liquid

Jak funguje čov

Hustá hnědá pěna v ČOV

Jaké bakterie do ČOV

Kde koupit bakterie do ČOV

 

Zdroje:

  1. sciencedirect.com/topics/earth-and-planetary-sciences/nitrobacter#:~:text=Nitrosomonas%20and%20Nitrobacter%20are%20chemoautotrophic,nitrite%20to%20nitrate%20(Nitrobacter).
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1878818122000780